MAŠKARE U CRIKVENICI
Crikvenica ima dugu maškaranu tradiciju. U Državnome arhivu je pronađen podatak da organizirane maškare u Crikvenici datiraju još od 1895. godine. Prve maske nisu bile lijepe, bilo je najvažnije zamaskirati se do neprepoznatljivosti, jakne su se okretale naopako, a za instrumente su ljudi uzimali lonce, poklopce i druge predmete iz domaćinstva. U početcima su se zabave održavale u Domu kulture te u hotelima Esplanade i Miramare. Hotel International je izgrađen šezdesetih godina 20. stoljeća, a bio je nadaleko poznat po najboljim maškaranim zabavama te mnogi svoja prva maškarana sjećanja vezuju upravo uz Crikvenicu. Sredinom šezdesetih godina su se počele održavati utrke s magarcima. Nakon što su se prestale održavati zabave u Internationalu, u nedostatku prostora su se koristili razni hoteli, a u novije vrijeme montažni objekti. Na čistu srijedu – Pepelnicu je običaj da se u centru grada čita šentenca, a zatim i osuda Meriku, krivcu za sve loše događaje u protekloj godini, osudi ga se i spali na vrhu pristaništa te baci u more.
Kroz šentencu se kritizira stanje u društvu, ismijavaju se pojedini događaji i ljudi, a obično se nije znalo tko ju je napisao i izmjenjivali su se autori. Crikveničani u vrijeme maškara organiziraju karnevalske povorke za djecu i odrasle, a redovito sudjeluju i na Riječkom karnevalu.
Dječja i Velika povorka – 28.01.2024.
GRIŠKI KRABUNOŠKI SUSRET – 4. 2. 2024.
16. Griški krabunoški susret održat će se u nedjelju, 4. veljače, u Grižanama s početkom u 13.00 sati. Povorka kreće s Potočine prema griškoj placi u 13.00 sati, predvođena dječjom redutom. Po dolasku na grišku placu slijedi predstavljanje grupa pod voditeljskom palicom Danijela Blažičevića i Borisa Novakovića. Posjetitelji će moći uživati u krabunoškom slavlju uz dobru muziku, kapljicu i tradicionalno jelo našeg kraja – jotu. Ove godine očekuje se dvadesetak grupa iz Vinodola i okolice, s preko 700 maškara. Svih ovih godina grupe koje su gostovale bile su izuzetno zadovoljne pa se nadamo da ni u 2024. godini neće biti drugačije.
Kako svako mjesto u Vinodolu ima i održava svoju tradiciju i običaje, tako i Grižane.
Čim završi Nova godina, za njom Sveta Tri Kralja, po starom običaju na red dođe vrijeme od krabunosi – bolje rečeno, pučkog rituala, dana veselja, slobode, ludovanja, odnosno običaja koji se u grižansko – belgradskom kraju štuju od pamtivijeka. U ovom kraju za maškare se sve do danas zadržao naziv „krabunosi“.
Griški krabunoški susret je događaj koji govori o dugoj tradiciji krabunoških, odnosno maškaranih običaja u Grižanama. Prvi pisani trag o osnivanju Kalinićeve glazbe seže više od 150 godinu unazad, prema kojoj su nastale i druge glazbe u grižansko-belgradskom kraju. Na ovom skupu može se vidjeti bogatstvo krabunoških običaja u cijeloj Vinodolskoj dolini, a i šire na Kvarneru.
Griški krabunosi su nadaleko prepoznati i usprkos sličnostima, imaju neka posebna obilježja po kojima se razlikuju od ostalih i koje oni kao takve čuvaju i vrednuju. Griški krabunos je nepredvidiv i samo svoj, kako on to želi i nikad isti, što daje posebnu draž. Inspiraciju za svoj izgled crpi iz života i događaja svoga kraja.
Popis grupa:
- Momak veseljat – Tribalj
- Barilac – Tribalj
- Sloga – Tribalj
- Grad Drivenik
- Bribirska parada
- Cocman Express – Hreljin
- Kukuljanski zvončari
- Kraljevica
- Jadranovo
- Duga – Crikvenica
- Matkovići – Crikvenica
- Penzioneri Crikvenica
- Svita
- Selce
- Novi Vinodolski
- Ledenice
- Križišće
- Jokeri
- DV Cvrčak i mrav
MESOPUST U NOVOM VINODOLSKOM - 25.01. - 14.02.2024.
Od 25. siječnja do 14. veljače u Novom Vinodolskom održava se Novljanski mesopust, pokladni običaj. Svakog četvrtka u tom periodu izlaze meopustari te napovidaju udovice i udovce na raskrižjima užeg centra grada. Nedjelju nakon prvog četvrtka odvija se Ženidba mlade mesopustove, gdje se mesopustari oblače u žensku i mušku starinsku odjeću te uprizoruju svadbu. U subotu iza zadnjeg četvrtka događa se Mišenje i kršćenje mesopusta. Tada se pravi lutka od slame u ljudskoj veličini (Mesopust) te mu se daje ime. U nedjelju Mesopustari izlaze u svečanoj odori te pozdravljaju grad. U popodnevnim satima igra se kolo u narodnim nošnjama. Isti prizor upriličuje se i u ponedjeljak i utorak dok se u utorak čita i Žitak mesupustu gdje se sva zla i nevolje u protekloj godini stavljaju Mesopustu na teret. Na čistu srijedu ili pepelnicu u pratnji mesopustara odvija se sprovod mesopusta kojeg se spali uz skandiranje prisutnih “Bil je, ni ga, opet će prit/zel ga j vrag za celo leto dan!” Dio Novljanskog mesopusta su i maškarane zabave u Domu kulture koje će ove godine započeti u subotu 20. siječnja te će se održati svaku subotu do 10. veljače te u utorak 13. veljače. Djeca također imaju svoju zabavu u obliku dječje redute koja će se održati u nedjelju 4. veljače.
Wellness
Ove zime odmorite dušu i tijelo na Kvarneru